środa, 30 stycznia 2008

Skórzane meble – jak o nie dbać


Skóra to najszlachetniejszy materiał obiciowy. Z czasem tylko nabiera klasy, a obite nią meble latami wyglądają elegancko. Jest jeden warunek: trzeba ją odpowiednio konserwować, pielęgnować i czyścić

Skóra jest materiałem naturalnym: oddycha, wchłania i oddaje wilgoć, dostosowuje się do temperatury otoczenia. Źle na nią wpływają – podobnie jak np. na skórę naszych dłoni – ostre promienie słońca, zbyt suche powietrze, za wysoka temperatura. By zachować urodę, meble ze skóry wymagają regularnej pielęgnacji. Do czyszczenia i konserwacji nie należy jednak używać zwykłych środków czyszczących, a zwłaszcza agresywnych detergentów czy alkoholu. Łatwo mogą uszkodzić niewidoczną warstwę ochronną obicia i nieodwracalnie je zniszczyć. Najwłaściwsze są specjalne środki do pielęgnacji skór meblowych. Stosujemy je zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Nawet tych środków nie używajmy jednak w nadmiarze, bo skóra jest wrażliwa na wilgoć. Pod jej wpływem może się zniszczyć. Jest kilka gatunków obić skórzanych, różniących się barwą, grubością, fakturą, miękkością. Zagniecienia, fałdy czy nabłyszczenia, które powstają podczas używania, nie powinny nas martwić. To, że powstają, jest procesem naturalnym i wcale nie szpeci skórzanych mebli, a przeciwnie – dodaje im sznytu.

Sekrety alcantary

Nazywana sztucznym zamszem jest i ekologiczną alternatywą dla dostojnej skóry. Ten materiał ma wiele zalet: pięknie wygląda, jest niezwykle przyjemny, wręcz aksamitny w dotyku, a do tego występuje w bardzo szerokiej gamie najmodniejszych barw. Tajemnica miękkości i wytrzymałości alcantary tkwi w jej strukturze. Poliestrowe włókna o mikroskopijnej średnicy (są aż dwudziestokrotnie cieńsze od włosa – 90 kilometrów takiego włókna waży zaledwie gram!) powodują, że jest to materiał bardzo odporny na ścieranie. O wiele bardziej niż materiały tekstylne. Dzięki włóknistej strukturze doskonale przepuszcza powietrze, nie kurczy się i nie rozciąga. Żeby uzyskać pewność, że meble, które wybraliśmy, są obite alcantarą, poprośmy w sklepie o świadectwo autentyczności, które potwierdzi oryginalność tkaniny.

RODZAJE SKÓR

SKÓRY GRUBE Najbardziej praktyczne, bo o wyjątkowej wytrzymałości. Najwolniej się fałdują i trudniej zagniatają. Są miękkie, mięsiste i wyjątkowo odporne na rozciąganie.

SKÓRY SEMIANILINOWE Gładkie, delikatne, przyjemne w dotyku – są elitą wśród skór. Szczególnie polecane na obicia mebli wypoczynkowych o obłych kształtach i łagodnych liniach – potęgują bowiem wrażenie miękkości.

SKÓRY TYPU SELVA Lakierowane. Bardzo efektowne i trwałe. To dlatego są najczęściej stosowane do tapicerowania mebli wypoczynkowych. Dostępne w największej liczbie kolorów.

SKÓRY ANTYKOWANE Czyli sztucznie starzone poprzez ręczne wycieranie. Mają charakterystyczną fakturę – wyglądają, jakby liczyły wiele, wiele lat. Z tego powodu są chętnie wykorzystywane do tapicerowania mebli o klasycznych liniach lub rustykalnej stylistyce.

źródło: moje mieszkanie

Brak komentarzy: