sobota, 17 listopada 2007

Meble biurowe - jak dobierać?

Meble biurowe powinny być dobierane w zależności od rodzaju prowadzonej przez nas działalności. Inne meble powinny znajdować się w firmie komputerowej, inne w banku, a jeszcze inne w kancelarii prawnej.

Postaram się przedstawić, jak dobrać je w zależności od miejsca. Meble biurowe, które powinny znajdować się w firmie komputerowej nie są szczególnie wymagające. Podstawowym elementem wyposażenia będzie biurko, powinno ono mieć wysuwaną półkę na klawiaturę i myszkę. Na blacie powinno znajdować się dość miejsca na monitor i dokumenty. Ważne jest również oświetlenie, będzie to kluczowy motyw we wszystkich firmach. Oprócz biurek ważne będzie miejsce, w którym będziemy przyjmować klientów. Meble w takich miejscach to zazwyczaj duży stół konferencyjny i zestaw krzeseł. To właściwie całe wyposażenie dosyć wspólne dla większości firm.

Bank jest specyficzną instytucją, wymaga, więc specjalnego umeblowania. Meble w banku to stoły i wygodne krzesła - najlepiej takie, które pokażą sobą tradycje i powagę instytucji, tak więc ciekawym pomysłem były by na pewno meble gdańskie. Stół powinien być na tyle duży, by z jednej jego strony mogły usiąść dwie osoby. W banku jest ważny kontakt z klientem, dlatego stół a nie biurko. Biurka stanowią pewnego rodzaju barierę, natomiast stół daje wrażenie równości. Ważne jest też ustawienie stołów, klient powinien mieć zapewnioną prywatność. Dlatego powinniśmy ustawiać meble w dużej odległości od siebie, tak by klient mógł zawsze widzieć wejście do pomieszczenia.

Meble biurowe

Meble biurowe w kancelarii prawnej są właściwie dość indywidualne. W naszym gabinecie powinno znajdować się biurko, a po obu jego stronach wygodne fotele. Jeśli nasza kancelaria jest większa i pracuje w niej większa ilość osób, powinniśmy zorganizować miejsce, w którym możemy spotkać się z pracownikami i przeanalizować wszystkie sprawy. Ważnym wyposażeniem w kancelarii będą szafki na dokumenty, które powinny być uporządkowane. Meble służące do przechowywania dokumentów są w zasadzie zasadniczą częścią każdego biura. Meble biurowe powinniśmy dobierać pod klienta, a jednocześnie nie możemy zapomnieć o naszej wygodzie, jest to, bowiem miejsce, w którym spędzamy kilka godzin dziennie.

źródło: http://www.e-meble.net/2007/01/meble-biurowe/

Jakie meble dla dziecka

Niemowlak potrzebuje bliskości rodziców bardziej niż własnego pokoju, natomiast przedszkolak potrzebuje już mebli, choćby łóżeczka, do którego się przywiąże. Młodemu uczniowi potrzebne będzie biurko, zaś nastolatek potrzebuje mebli, które pozwolą mu na przechowywanie płyt i sprzętu sportowego.

Wyposażenie pokoju powinno nadążać za rozwojem i zmieniającymi się potrzebami dziecka. Oto kilka elementów, które pozwolą na intelektualny i fizyczny rozwój dziecka. Podstawowy element, to łóżeczko - o odpowiednim rozmiarze i miękkości. Dziecko spędza tu dużo czasu więc mebel ten musi być jak najlepszej jakości. Kolejną istotną rzeczą jest miejsce do nauki, może to być tradycyjne biurko, blat montowany na koziołkach, stolik, bądź deska kreślarska. Meble, w których dziecko będzie mogło przechowywać zabawki, książki i inne drobiazgi. Są to skrzynie, regały, szuflady czy kosze. Ważna jest przestrzeń do zabawy i ćwiczeń sportowych. Meble na odzież, nie musi być to zwykła szafa, może to być komoda, lub wieszaki. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie miejsca, w którym dziecko będzie mogło ustawić swoje prace, czy to rysunki, czy inne rękodzieła. Niezbędną rzeczą jest odpowiednie oświetlenie pokoju, nie wystarczy lampa wisząca, potrzebna jest na przykład lampka na biurko.

Aby wszystko wykończyć trzeba dobrać odpowiednią kolorystykę ścian i mebli. Pomarańczowy i czerwony to kolory energetyczne, pobudzą one wasze dziecko, zielony pozwoli się mu odprężyć, a błękitny pomoże w koncentracji.

Udzielę jeszcze kilu rad odnośnie bezpieczeństwa i wyglądu mebli. Przede wszystkim należy dostosować meble do możliwości fizycznych i wzrostu dziecka. Wliczając w to wiszące nisko półki, odpowiedniej wysokości stolik i krzesło. Sprzęty ni powinny ważyć zbyt dużo, przy jednoczesnej maksymalnej stabilności i bezpieczeństwie, meble nie powinny się składać. Najlepsze są meble plastikowe i drewniane w żadnym wypadku nie powinny być szklane czy metalowe.

Meble dla dzieci

W pokoju powinniśmy stworzyć klimat jak w bajce, kolorowy i magiczny. Małe dzieci lubią czuć się bezpieczne, pomoże nam w tym zbudowanie baldachimu nad łóżkiem. W zasadzie to wszystko należy jednak pamiętać, że zawsze najistotniejsze pozostaje bezpieczeństwo naszego dziecka.

źródło: http://www.e-meble.net/2007/04/jakie-meble-dla-dziecka/

niedziela, 4 listopada 2007

Wybór nowego mebla do własnego mieszkania...

Wybór mebli nie powinien stanowić problemu, wręcz przeciwnie, może stać się formą zabawy. Jak każda dobra gra strategiczna rządzi się ona własnymi regułami i ma swój tajemniczy język.

Zwycięzcom zapewnia dobre samopoczucie na długie lata i bywa, że sporą nagrodę finansową w postaci oszczędności. Jeżeli przyjemność sprawiają nam tylko zwycięstwa - warto wcześniej przygotować się do rozgrywki. Zaznaczam, że nie będzie łatwo, bo zabawa jest skomplikowana.

Podział funkcjonalny mebli

Na szczęście jest on oczywisty i wiąże się wprost z charakterem wnętrz użytkowych. Pomińmy wszelkie wnętrza publiczne i o przeznaczeniu specjalnym, a skoncentrujmy się wyłącznie na wnętrzach mieszkalnych. Po takim uproszczeniu pozostają nam meble do następujących wnętrz:

  • jadalni (w tym krzesła i stoły),
  • salonu (w tym tapicerka),
  • sypialni,
  • pokoju dziecięcego,
  • domowego biura,
  • kuchni,
  • łazienki,
  • pomieszczeń gospodarczych.


Taki podział obowiązuje także wśród producentów i sprzedawców mebli. Aby nie komplikować zbytnio kwestii, należy wyłączyć z dalszych rozważań: wyraźnie odmienny rynek mebli kuchennych, meble tapicerowane, krzesła i stoły, meble do pomieszczeń gospodarczych. I tak pozostanie nam do omówienia jednorodny rynek mebli skrzyniowych.



Gdzie szukać?

Wielu większych producentów i dealerów ma swoje witryny, ale niestety prawie nie ma sklepów internetowych. Ponadto, mebel to przedmiot, który trzeba koniecznie zbadać organoleptycznie. Odwiedźmy więc witrynę realną... Polski rynek detalicznych sprzedawców mebli jest niezwykle rozdrobniony, mamy więc duży wybór, jednak ograniczony do małych podmiotów. Nie ma u nas ogromnych hipermarketów stricte meblarskich, które byłyby na dodatek zorganizowane w sieci o zasięgu krajowym. Jedyna obecna w Polsce duża sieć handlowa oferująca artykuły wyposażenia wnętrz nie jest typowym salonem meblowym, bo meble stanowią tylko niewielką część jej oferty, i trudno powiedzieć, aby produkty tam prezentowane były przykładem tego, co jest naprawdę dostępne w naszym kraju. Punkty detalicznej sprzedaży mebli dzieli się na:

  • salony z meblami kuchennymi,
  • salony firmowe pojedynczych producentów,
  • małe galerie mebli ekskluzywnych,
  • salony z ofertą przekrojową.


Planując marszrutę po okolicznych sklepach, proponuję zawsze wybrać kilka największych z ostatniej grupy, następnie, zależnie od potrzeb, odwiedzić jeszcze salony specjalistyczne. Rzadko wprawdzie, ale można znaleźć salony oferujące usługi projektowania wnętrz. Jeszcze rzadziej są one nieodpłatne. Niemniej koszt takiej usługi często okazuje się niewielki w porównaniu z efektem, który możemy uzyskać dzięki fachowej pomocy projektanta.




Tekst: Przemysław Ptaszyński
Zdjęcia: BYDGOSKIE FABRYKI MEBLI